Svátky, tradiční, náboženské i lidové

autorka textů v této rubrice je Renata Sahani

Indové mají pro oči laika desítky rozmanitých svátků, stále něco slaví, uctívají a v ten den se nejde do práce :-). Tak to vidíme my tady v Evropě, ale doopravdy tvoří jejich kolo roku dva hlavní pohyblivé svátky. Diwali a Holli. Ve Váranasí je navíc oslavována velmi specifická Šivarátrí - Velká Šivova noc s posvátnou poutí podél chrámů posvátné geometrie Váranasí. Na tyto hlavní svátky je navázáno Navrátrí /ve Váranasí nazýváno Durga festival/. Je to zpravidla 10 denní čas, kdy jsou lidé vedení k tzv. ústraní, meditacím, modlitbám, obrácením se do sebe. V tento čas jsou kromě sádhany /předepsané duchovní praxe/ také vždy speciální požadavky na čistou stravu /očisty/ a pomalý denní režim. Výsostné postavení mezi svátky hinduistů má Kumbha mella, posvátná koupel na svatých řekách Indie >>.
Je otázkou, jak běžní indové ctí vnitřní významy všech svých svátků. Je to asi jako v každé kultuře, že svátky mají svůj hluboký duchovní, esoterní význam a pak jsou tady zlidovělé podoby, kdy mnozí i v Indii zapomněli, jen tuší ... 
Postupně Vám zde svátky představíme jeden po druhém.
Čaká nás dál: svátek bohyně Kálí, svátek sister-brother, Nág panchami /svátek kobry/, Den učitelů /guru/, Ganga Dusehra /den vody, Gangy/, Den nezávislosti Indie /Gándího dny/. 

♥ Šivarátrí, velká Šivova noc

1. března 2022 NOV 

Den, kdy Šiva sestoupil z Kailáše dolů na zem a zrodilo se Váranasí. Než najdeme vlastní fotky podívejte se na oficiální překrásné video /Sadguru/ a video vpravo jsou oslavy lidovější přímo z Váranasí. Tolikrát nám bylo dáno být v průvodu, jít pouť ... a zažít tu atmosféru naživo. Rádi bychom oslavami provedli i Vás. Pojeďte s námi do Váranasí na jaře 2023 /cesty >>/.
Čtení o významu Šivarátrí https://isha.sadhguru.org/mahashivratri/significance-of-mahashivratri/. Šivův lingam je uctíavaný jako jako světelný sloup vědomí /můžete vidět v průvodu na hlavách mužů/. Šiva jako rovnováha tvoření, zachování světa a jeho zkázy. Nikoliv vnější zkázy, ale jde o smrt ega, naší bezmezné vázanosti na smyslový a hmotný svět. Folozofii šivaistických a tantrických směrů chápe každý do hloubky svých možností a bodu na své duchovní cestě životy. 

♥ Holli, svátek barev

18. března 2022 ÚPLNĚK

Den, kdy celá indie ponoří do barev víc než kdy jindy :-). V předvečer se zapalují ohně a věřte mi, že pořádně velké a pálí se staré tělo, stará kůže, začíná nový rok, něco jako naše jaro. Videoklip z filmu, který Vás vezme za srdce, tento Bollywoodský hit je natočen ve Váranasí a hlavní hrdinové love story slaví Holli :-) https://www.youtube.com/watch?v=k09uvR5eUao. Já osobně slavím svátek barev po svém a jak jinak než barvami. Batika je pro mě způsob modlitby a v kultuře, kde se toto řemeslo zrodilo se mi daří nejlépe. 

♥ Diwali, svátek světel, vítězství světla nad temnotou

letos již brzy, 24. října 2022

Svátek rodinný, něco jako naše Vánoce, ale také s duchovním přesahem, jako všechny lidské tradice a počínání. Den vítězství světla nad temnotou. Následuje Dálačat, den, kdy se ženy modlí za dlouhověkost a zdraví svých mužů. 

Mám předběžný zájem o cestu do Váranasí

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely vyřešení vašeho dotazu.

Kumbha mela, Allahabád, Prayag

V roce 2021 je obřad v Haridwaru 

Největší vodní obřad světa. Koná se na soutoku 3 řek, Gangy, Yamuny a Sarasvatí, ta je ovšem běžnému zraku neviditelná ... Je to putující svátek po čtyřech svatých městech Indie. V roce 2021 je řada na Haridwaru. My zažili Allahabad, bylo to v roce 2021?13? největší svátek s největším počtem lidí na světě. Pouze 1x za 12 let! Někdy chybí slova a to se stalo je právě teď. Video je věrnější, než naše focení, které vždy tolik obtěžuje. Někdy prostě nefotíme, jindy fotky ztratíme, nebo ony ztratí nás. Ty desítky nepochopitelně rozmazaných snímků, zejména v chrámech, při obřadech a na silových místech, což je Indie celá ... 

Váš email si uložíme k zasílání novinek z Varanasi Life. Informace o cestách do Váranasí, nových článcích v bologu, nebo akcích v našem e-shopu dostanete vždy jako první a to maximálně 2x do měsíce. Z našich novinek se můžete kdykoliv jedním kliknutím odhlásit. Vaše osobní údaje chráníme takto