Naše cesty

publikováno 12.12.2020

Kolikrát jsme si slibovali, že všechny ty fotky uspořádáme ..., příběhy dopíšeme ... a až nyní, v době Co-vidí přišel čas a tak začínáme fotkami. Protože u mnohých není třeba slov. Ale i příběhy se píšou. Blog se postupně zaplní ... Pomalu, tak jak dovolí čas a hlavně emoce s jeho tvorbou spojené. Vzpomínáme na 10 let společného putování mezi světy. Tento web i e-shop je jakási introspekce našich životů, spousta šťastných slz a dojetí nad fotkami, hodně radosti také zážitky těžší. Každý je má. Tento web je pro nás Znovuzrození původního. Návrat dopředu :-). Spousta krabic s letenkami, pohledy a drobnostmi z cest :-) ... vše nádherně voní Indií. Zemí, kterou oba tolik milujeme. Vstupte do našeho světa a bude nám ctí, pokud jej budete sdílet s námi. Ať již naživo při některé z cest, nebo zakoupením textilního obrazu posvěceného v Ganze, anebo podporou, darem na místa, která nám dávají smysl a čekaly taaak dlouho na ten správný čas. Je tady doba Co-vidí. Brána do Nové Země. My oba v to věříme.
Sunil a Renata

Podívejte se na místa, kde jsme byli my
a kterými i Vás rádi provedeme

♥♥♥ Váranasí, pro Indy Banáres, Kashi, město světel a smrti

Výchozí bod našich zážitků, cest, domov pro Sunila, pro Renatu ten "druhý" ... Gháty /schody do vody/ jako chrámy. Kremační gháty, stovky chrámů. Ale také nákupy, tanec, dobré jídlo. Šivo město, to je Váranasí. Říká se, že se sem nechodí žít, ale umírat. 
Přecházet na druhý břeh. Duchovní praxi /sádhaně/ se tady daří lépe, celé město je prodchnuté modlitbami. Každodenní Aratí /bohoslužba na Ganze/ dává místu jedinečný otisk tradice po staletí udržované. Město mnoha sádhů, brahmanů, guru. Kremační gáty na Ganze dávají naději na očistu karmy, Ganga zažívá tisíce osobních obřadů od lidí z celé Indie. Je svatá. 

Zážitky z cest, těch ven i dovnitř, najdete na webu Renaty, který se nyní tvoří. Děkujeme za dobu Co-vidí, že nám dala čas navíc a příběhy z Indie mohou začít ožívat do sdělitelné podoby článků, fotočlánků a videí z cest. 

Bodhgaya, místo Budhova osvícení

Místo Budhova osvícení, největší budhistické centrum Indie, zahrady, klid, spousta času na rozjímání na osamotě. Úleva od přelidněného Váranasí. Jen ta cesta autobusem tam je náročná :-(. Možnost příjemného ubytování s noclehem, zajištění meditace. Tiché a usebrané místo s lidmi z celého světa. Místo mnohokrát navštívené Dalajlámou a známými učiteli dharmy.

Sárnat, u Váranasí, první místo Budhova učení

Sárnat je nedaleko Váranasí a je to místo prý prvního Budhova učení. Poklidný rozlehlý objekt s možností výuky meditace, ubytováním. Do ticha zahrad je možné se schovat před světem, ale ne před sebou. Místo v sobě nese energii prastarých budhistických stup. Gigantický Budha budí pokoru a úctu.

♥ Bombaj, pro Indy Mumbai

Kdybychom někde mohli žít, tak je Bombaj :-). Je úchvatná, indická i evropská. Moderní i majestátně starodávná. Najdete zde vše a turisté tady mají svou čtvrť s přívětivých hotýlků uprostřed zahrad. Na rozdíl od Dillí mi Bobmaj připadá čistější a mořský vzduch láká k nekonečným procházkám po okraji moře. Jen koupat se tady kvůli znečištění nedá :-(. Je třeba sjet o dost níž podél pobřeží ... a ani tak nepočítejte s opalováním v plavkách. To v Indii kromě Goa asi nikde. Navštívit místní slamy /chudinské chatrče/ je zážitek, který mění žebříček hodnot. Za vidění stojí dům Mahatmá Gándího s muzeem, ale třeba i velkolepé a famózní vlakové nádraží. Bombaj mi velmi připomíná Londýn kdysi, proč asi? Je to prostě město snů už kvůli Bollywoodu :-). 

Khadžuráho, tanrické chrámy

Kolébkou tantry je Indie. Je o umění milování v propojení se spiritualitou, ctí kultivací vztahu mezi mužem a ženou. Kolik knih, kolik interpretací, směrů, učitelů, druhů ... Ale tady jsou. Ty chrámy se soškama v milostných polohách, které známe z Kámasutry. Tyto prastaré chrámy jsou zasazeny do rozlehlých poklidných zahrad, ve kterých jde strávit celý den. Meditacemi, se sebou a svých vnitřním světem. Pauza, relax, nebo hluboká dochovní práce, to vše lze.

♥ Orcha, úchvatný starověký palác

Velkolepé středověké sídlo královské rodiny. Zasazený do krajiny snů, na kopci, u řeky, s čistým venkovských vzduchem. Místo naší svatební cesty :-). Městečko dole čímsi připomíná Itálii, spousta hotýlků, kaváren a vévodící bílý chrám bohyně Lakšmí. Dýchá tady všude cosi velkého, co nás kdysi předcházelo a je to pryč /?/. 

♥♥ Indické vesnice, 100 let zpět

Ano, vidíte dobře, takhle se žije na indickém venkově. Hliněné domky, satelit a TV, domácí zvířata a pole se zeleninou. Soběstačnost. Jen do školy pro děti je to daleko. Gró našich cest do Indie je zastavení se, zpomalení a civilizační detox. To tady ne že jde, ale jinak to ani nejde. Uvařit si na ohni, vyprat si prádlo u studny, poklidit zvířata, nadojit mléko. Zpracovat obilí a zeleninu ... Pro tuto vesnici bychom chtěli zrealizovat jednu dávnou myšlenku a to přispět místním ženám na :-) "kadibudku", /toaletu/, aby nemusely do polí /běžné/, kde se bojí hadů ... Ten nápad přišel od místního bosse vesnice a jeho ženy. Jakoby věděli, že mám co dočinění se Školou pánevního ndna :-). Ženy by taky uvítaly něco jako umývárnu, nyní se myjí u studny uprostřed vesnice, když se setmí ... Nedovedete si to představit? 

♥ Džungle ve vnitozemí, vodopády

Úchvatné místo se vzduchem tak čistým, že řeže v nose :-). Vodopády, lesy, jsou to klimatické lázně a ráj pro ty, co poznají a umí sbírat ajurvédské byliny, plody, kořeny. Příroda má vše, co potřebujeme ke svému zdraví. V džungli jsme byli hned za svítání, to chodí prý zvěř k vodě. Viděli jsme ale jen stopu medvěda v písku a vlastně jsem ráda, že jsme se nesetkali naživo. Součástí výletu je aplikace léčivého bahna na celé tělo, slunce, voda, vzduch a taky jak vidíte velmi dobré jídlo :-). 

Kumbha mela, Allahabád, Prayag

Největší vodní obřad světa. Koná se na soutoku 3 řek, Gangy, Yamuny a Sarasvatí, ta je ovšem běžnému zraku neviditelná ... Je to putující svátek po čtyřech svatých městech Indie. V roce 2021 je řada na Haridwaru. My zažili Allahabad, bylo to v roce 2021?13? největší svátek s největším počtem lidí na světě. Pouze 1x za 12 let! Někdy chybí slova a to se stalo je právě teď. Video je věrnější, než naše focení, které vždy tolik obtěžuje. Někdy prostě nefotíme, jindy fotky ztratíme, nebo ony ztratí nás. Ty desítky nepochopitelně rozmazaných snímků, zejména v chrámech, při obřadech a na silových místech, což je Indie celá ... 

Amritsar, zlatý chrám

Čistota, mramor, zlato. voda a víra. Tohle vidět je přesahující zážitek ... 

A připravujeme další místa, kde jsme v Indii byli, žili a vnímali ... a ještě budeme
Mathura, Vrindávan, Haridwar, Dillí ... jen Ágra nééé prosím :-). Tibet Káthmandu a jezero Manasarovar. 

Mám předběžný zájem o cestu

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely vyřešení vašeho dotazu.

Zatím všechny naše společné žážitky a cesty najdete na této FB stránce, která již brzy změní své jméno! na ... 

 

Váš email si uložíme k zasílání novinek z Varanasi Life. Informace o cestách do Váranasí, nových článcích v bologu, nebo akcích v našem e-shopu dostanete vždy jako první a to maximálně 2x do měsíce. Z našich novinek se můžete kdykoliv jedním kliknutím odhlásit. Vaše osobní údaje chráníme takto