Podporovaná textilní dílna

Ateliér ženského tvoření :-), hand made

Tuto naší malou dílnu můžete využívat i vy při svém pobytu a vypnout tak hlavu, odpojit to věčné západní přemýšlení ... Indické ženy vás mohou naučit trpělivosti, řemeslu a nebo si můžete tvořit sama z materiálu, který je zde k dispozici. Místní galanterie s dekoracemi, obchody s barvami na malování, kreslení všeho druhu se na vás již těší. Na každý pobyt zveme vždy pár spřátelených žen na společné tvoření s povídáním o všem možném i nemožném :-). Pár žen sem chodí pravidelně a šijí na zakázku mě a dalším zákaznicím a obchodům. A co tady dělám já? Svou milovanou batiku. 

Co vše indické ženy umí?

 • Voskovou a malovanou batiku
  Tu vás učit nebudeme, ale možná rády podpoříte výrobu a prodej těchto věcí cestou vám příjemnou /od finanční pomoci po prodej na vašem fb profilu/
 • Šít oděvy a bytový textil, tašky ...
  Plnit tak naše Orient obchody zbožím,které se nám tolik líbí, že? Blýskavé flitry, korálky a úchvatné látky, to najdete v našem malém domácím ateliéru a můžete si začít čistit hlavu. Vytvořte si suvenýr z cesty do Váraánasí sama.
 • Vyrábět šperky
  Přiznám se, že moc nefandím rubrikám typu "jóga šperky" a "jóga dresskódu západu". Šperky jsou to Zkrátka indické i když Indka nosí tradičnější. Takže vzhůru do navlíkání všemožných korálků, náramků, přívěšku ... svou fantazii v Indii krotit nemusíte :-)
 • Ručně zdobit svá sárí
  Tohle vás chytne za srdce a přehodnotíte svůj konzum v oblasti oblékání. Kolik ženských rukou, kolik hodin času a jaká krása ...
 • Malovat a kreslit
  Víte, že ve Váránasí se maliřství studuje? Určitě potkáte mladé malíře u Gangy a obdivovat máme co.
 • Řemesla, která my jsme zapomněly
  Zdobení keramiky, hrčířství, pletení proutí, tkaní sárí, zdobení všeho druhu, stejně jako my rády pletou a háčkují, paličkují a tkají gobelíny, drhají ... Co ještě máme s ženami celého světa společné?
 • Malování henou
  Ozdobí vám ruce, ramena, kotníky překrásnými ornamenty s fantazií a vkusem.
 • Vyšívat a krajkovat
  Nejen u nás, ale i tady má toto řemeslo svou tradici. Zpomalme a zastavme s jehlou v ruce a nechejme se unést vzory, které jsou mimochodem těm našim dost podobné. Jak je to možné?
 • Pečwork a sešívaný styl
  Polštářky, přehozy přes postel, dečky na stůl ... Tolik pro Váránasí typické vznikají právě zde, v manufakturách na okrajích měst. Jaké tam mají místní ženy /děti/ podmínky, to je kapitola jiná. U nás má pár z nich své ZáZemí.

Proč máme ateliér v domě?

Pro České návštěvnice je to jedinečná možnost vypnout hlavu, naladit se sama na sebe a začít tvořit svůj život symbolicky rukama. Je to dávno, co jsme si my ženy přirozeně povídaly při "draní peří" své ženské příběhy se neskrývaly se za fb profily ... Je naší ženskou přirozeností vytvářet krásu a vyjadřovat se skrz ni ven.

Pro indické ženy jsme ZáZemím finančním. Přivydělat si něajký ten peníz do domácnosti navíc, ukázat světu, co umím, ale nezbývají na to možná peníze ... Je to také úžasná příležitost sejít se s místními ženami a odvyšívat třeba kousek sárí, ušít si vlastní tašku ..., nebo si navléct náramek ... Ráda zvu na tyto dýchánky také ženy z muslimského světa, hinduistky, křesťanky ..., abychom se propojily a uviděly, že jsme jedno nejen lidsky, ale také tak nějak všeobecně jedno. Pozadí ženského tvoření dává mému záměru lehkost a je pochopitelné pro místní ženy, co ten svět zas tolik neřeší :-). 

 

Podpořte naše vize
 

Přispějte na šicí stroje,
látky, ozdoby

Pamatujete? I tady bývala doba, kdy mít šicí stroj bylo jmění a hlavně živobytí pro šikovné ženy, které mají chuť tvořit a prodávat své výrobky dál. Šít na děti doma, z ulice se taky vyplatí. Podpořte malou dílnu v Zázemí pro ženy. My jim pomůžeme jejich krásu prodat a zajistit tak do jejich rodin peníze navíc. Kupovat se budou šicí stroje šlapací a jeden stojí cca 6.000Rs /2.000Kč/. Příspěvek i malé dílčí částky potěší nejen šikovné ženy, ale i Vás. Dostante od nich malý symbolický dárek, vlastnoručně ušitý. 

Ilustrační fotgrafie jsou z dílny pro dívky, kde se nejen učí šít, ale dostávají také materiál /látky/, stravu, mají svou mistrovou, která je zasvěcuje do tajů střihů a postupů. Starší švadleny máme již z minulosti ozkoušené a své řemeslo opravdu umí. Šijí kvalitně a rychle a jsou za svou práci velmi vděčné. 

Jsem hadrářka :-)
 

Batika, látky a barvy jsou mojí láskou. Každá Moravačka prý umí šít :-). Dnes už to tak běžné není. Ale šití a tvoření mě chytlo už v dívčím věku. Svého času jsem se živila provozováním malého butiku s těhotenským oblečením v karlovarském mateřském centru, kde jsem tehdy žila. Pak to byl malý barvířský ateliér v pražském Bubenči, obchod s indickým textilem na Malé Straně v Praze. Kolik šatů, sukní a meditačních obrazů pod mýma rukama prošlo? Nevím a památečních fotek je poskrovnu /dřív se tolik nefotilo :-)/, ale vášeň a láska k barvám stále trvá. Indie je pro můj koníček jako stvořená a já se nemůžu dosytit dotýkáním hedvábných šátků, kašmíru, dekoračních polštářků, přehozů a všeho toho textilu, kterým Váránasí oplývá. Batika má v Indii a Indonézii tradici a Váránasasí bývalo dřív součástí tzv. Hedvábné stezky. Významným městěm textilu ale zůstává dodnes a proslulé je výrobou překrásných sárí /tradiční oděv indických žen/. Potkat se s těmito skvosty můžete i v našem ášramu, který jsem zařídila výhradně z indických manufaktur a nakupila přímo zde ve Váranásí pro podporu místních žen.

Látky jsou vášeň

Hardrářka. Tak mi říkala máma s lehkým podtónem "to musíš vše přebarvit"?! Vzpomínám si nostalgicky na slovenský časopis našeho mládí /Dieuča/ ... a jak jsem barvili první Jarmilky /cvičky/ a dělay z nich módní výstřelek na léto. O Burdě jsem si musely nechat zdát a tak ledacos / i džíny/ zachránily barvy Duha. Až po čase se mi staly pomůckou k hlubšímu tvoření a vášni. Odkudpak ji asi mám? :-).

Moje výtvory, textilní obrazy na fotografiích jsou prastaré, ale stále mě berou za srdce a věřím, že se k jejich tvoření v Indii zase vrátím. 

Jedete s námi?

Nezávazná rezervace cesty

Předběžná přihláška

 • vyplňte, zvolte termín cesty
 • budete přijatá do fb skupiny předběžných zájemkyň o cestu
 • tam se dozvíte další informace 

  Těším se ... Renata Sahani
Vyberte si termín cesty

Pomůžete nám se ZáZemím
pro ženy?
 

Darujte na rekonstrukci bývalého ášramu / domu 

Renata Sahani
Jedno je jisté. Život se naplánovat nedá a sny a touhy duše si nelze vynutit a ukrást Vesmíru z rukou dřív, než je domodeloval. Vše se děje v čase, který určuje On. A tak se stal malý zázrak a my jsme dostali do správy malý starý ášram na břehu Gangy s letitou tradicí. Místo, které prý bývalo součástí Rámakrišnova /jeho žákem je Vivekananda/ působení zde ve Váranasí. Kálí mendir /kaple s každodenní bohoslužbou/ stojí hned vedle a my s pokorou stojíme ve svém příběhu, jehož cestu netvoříme. Ale konec poezie :-), ve které budu pokračovat až až nám poteče voda a zdi se budou podobat zase zdem ... a zpět k zedníkům, malířům, natěračům a dnes snad už dojde i na květiny a povlečení do pokojíků pro vás milé ženy. Pro ty z vás, které jednou přijedete a setrváte pár dní spolu se mnou Za závojem Váranasí. Kdo byl Rámakrišna a proč zrovna Kálí? https://www.youtube.com/watch?v=ASeTSA1mK-4.

Děkujeme za jakoukoliv částku,
jednorázovou i pravidelnou. 

 

Dostali jsme do správy dům, který nás "zavolal" už mnohem dřív, než nám  zavolal na WatsApp náš kamarád jedné podzimní neděle do nejhustější Covidové tmy v ČR. Chcete ten dům, kam jste chodili za guruem? Prý ho mají dát vám ... neví se proč. V Indii je běžné, že domy s duší /ášramy/ se neprodávají, ale dávají do správy ... No prostě jsme zde. V domě, který pamatuje snad i Gándího časy a kde se dodnes změnilo málo. Vystřídal pár majitelů, byl polorozpadlý, zenedbaný a hlavně ... Zemřel mu guru. Nevím kolikátý a nevím ani jeho jméno. Říkalo se mu "ten slepý". O tom, že on viděl mnohem lépe, než vidící víme se Sunilem své ... 

E-shop zde
 

Mandaly a yantry
na textilním plátně
/vosková batika/

Víte o nich z mých kurzů. Znáte jejich energii i "kouzlo". Jsou to obrazy ručně batikované a domalovávané "zlatem". Malířská plátna rozměrů 90 x 90 cm. Vhodné na zeď jako dekorace a zářič do pracovny, bytu, meditační místnosti ...

A zase je dovezeme a zase budou posvěcené vodou z Gangy ... Vyprodat - dokončit ášram a zase nakoupit nové ... 

 • chcete konktrétní vzor? pokusíme se, ale Indové si na objednávky moc nepotrpí /nedodržují dohody/
 • ale VZOR dodrží jistě /99%/
 • dovoz po Velikonocích
15 denní skupinové transformační cesty pro ženy, civilizační detox.

Přijeďte na sólo pobyt, přivezte si skupinu

Máte svou vlastní /jógovou/ skupinu?
Chcete na pár dní přiletět sama? Máme pro vás pokoj, nebo celý dům.

Nakupte si zboží v našem E-shopu

Textilní obrazy, mandaly a jantry
Ručně batikované a zdobené posvátné symboly na malířském plátně.

Volné / obsazené termíny u nás v Zázemí

Předběžná rezervace pobytu

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely vyřešení vašeho dotazu.